Politická kariéra – Arnold schwarzenegger

Biografie: Politická kariéra – Arnold schwarzenegger


Zpět na výběr

První Arnoldovo přičuchnutí k politice bylo v době, kdy Maria připravovala volební kampaň pro Teddyho Kennedyho (liberál = demokrat) na prezidentský post. O rok později ho Maria vzala do New Hampshiru, kde poprvé viděl, jak něco takového probíhá uprostřed dění. Nakonec volby vyhrál Carter a po něm poté nastoupil Reagan (republikán). Arnold Reagana vehementně podporoval. Nejen že měl na Arnieho velký vliv a i on sám byl republikán, ale i  jejich společné myšlenky ztvrzoval ekonom Milton Friedman, zejména názory a fungování volného trhu. Roku 1988 začaly nové volby a na prezidentský post se snažil dostat viceprezident George H. W. Bush. Toho samého roku přijal Arnold pozvání na národní sjezd republikánů do New Orleans, kde měl za úkol posílit jeden z lobbistických týmů v Reaganově administraci pro vysvětlení Bushova postoje.

Politická kariéra - Arnold schwarzenegger

H. W. Bush; Zdroj: ZDE

Ačkoliv se mohlo zdát, že republikánstvím Arnolda může být ve velkém rozporu přesvědčení Marie a Kennedyových, oběma stranám to ovšem nevadilo. Přesně to samé jim neustále předhazoval i tisk a média.

Na podzim ho Bush osobně pozval, aby se zúčastnil jeho kampaně a promluvil na několika setkání s občany. Od té doby dostal přezdívku Conan Republikán. Volby vyhrál nakonec George H. W. Bush a Arnold se stal členem Prezidentské rady pro tělesnou výchovu a sport. Roku 1990 mu Bush nabídl, aby se stal předsedou Prezidentské rady. Sport měl být zařazen do celonárodní agendy. Média Arnolda překřtila na “prezidentova ministra kulturistiky”. 1. 5. 1990 odstartovala masivní akce před bílým domem, kterou zorganizoval sám Arnold na téma sportu a tělovýchovy. Den byl pojmenován Americkým dnem cvičení. Prosazoval zdravý životní styl a cvičení v každém státu a stal se rádcem a velkým přítelem George H. W. Bushe.

Roku 1991 se Arnold usmyslel, že by rád usiloval o nějakou politickou funkci, v čemž ho podporoval a také mu navrhl guvernérský post Richard Nixon. Poté, co roku 1992 vyhrál v prezidentských volbách Bill Clinton (liberál) byl Arnold vyzván, aby se vzdal svého postu předsedy. Arnie se místo toho zapojil do projektu Inner-City Games, který poskytoval mládeži nejen sportovní vyžití.

Politická kariéra - Arnold schwarzenegger

Arnold a Maria oslavují vítězství voleb 2003; Zdroj: ZDE

Kalifornský stát (Guvernérský post držel od 1999 Gray David) se kolem roku 2000 potýkal s mnoha problémy. Krachující podniky a společnosti ze Silicon Valley, energetické krize (výpadky elektřiny), celostátní recese, nedostatek vody. Arnold chtěl kandidovat na rok 2002, ale kvůli smlouvě k natáčení Terminátora 3 neměl tolik času. Rozhodl se o referendum pro prosazení programu “Návrhu 49” – Zákon o programu mimoškolních aktivit. To bylo schváleno 56,7% hlasů. Během příprav se týdny a týdny setkával s ekonomy, politology a odborníky, kteří ho učili všem důležitým informacím nejen o politice, ale i o problémech země. Arnold nastupuje na guvernérský post 2003 (výhra 49% hlasů) v době těžké hospodářské krize. I přesto, že byl Arnold politickým nováčkem, dokázal se domluvit s republikány i demokraty, změnou několika zákonů přilákali zpět podnikatele a firmy a začali pomalu stavět hospodaření na nohy. Jedním z cílů bylo např. vyřešit zneužívání kompenzací pro zaměstnance, čímž si pobouřil obrovskou spoustu státních zaměstnanců a odborů. Arnold ale prohrál a rozpočtová reforma schválena nebyla a jeho oblíbenost se propadla na 40% ze 70ti%. Pro nastartování ekonomiky zvolil Arnold investování do výstavby infrastruktury za 42 miliard dolarů. Kalifornská ekonomika byla na vzestupu. Obě politické strany začaly konečně spolupracovat a veřejnost jásala. Byl navýšen rozpočet na školství, minimální mzdy, splácení dluhů a také přijat zákon k uvolnění 2,9 miliard na solární panely. V roce 2006 se Arnie pustil do průlomové legislativy k ochraně životního prostředí (měl podporu např. i od Británie či Japonska), byly vysazovány nové stromy a projednány alternativní zdroje energie.

Téhož roku (2006) je Arnold znovuzvolen s podporou všech jeho návrhů. Státní deficit byl snížen z 10 miliard na 4. Byl odstraněn problém s vodou, zavedena regulace paliv k ochraně životního prostředí. Dalším krokem byla reforma zdravotnictví, především z pohledu zdravotního pojištění a zajištění péče pro všechny. Reforma přijata nakonec nebyla, ale stala se modelem pro celou zemi v roce 2010.

Politická kariéra - Arnold schwarzenegger

Arnold a Barack Obama Zdroj: ZDE

Rok po Arnoldově znovuzvolení přišla těžká a hluboká velká recese a zemi zasáhla hypoteční krize. Ta se nejprve promítla na investicích do infrastruktury. Kalifornia na tom byla nejhůř ze všech států. Bylo nutno přijmout drastická opatření. Snížení rozpočtu z každého sektoru o 10%. Na konci roku 2008 Velká recese téměř vymazala všechny úspěchy, které Arnold a jeho tým stačil udělat. Přišlo nevyhnutelné a nutné zvýšení daní z příjmu, z přidané hodnoty i poplatek za motorová vozidla. Ten samý rok byl zvolen prezidentem Barack Obama.

Arnold se snažil bojovat se zadlužeností a ekonomickou krizí jak to jen šlo, na konci roku 2010 se mu podařilo přece jen dosáhnout několika cílů. Arnoldova popularita začala opět stoupat. Téhož roku opouští politiku.

  • Přísná kritéria úspory energie
  • Ekologické výstavby
  • Deregulace a obnova říčního roku Klamath – problémy s vodou
  • Nejvíce solárních projektů na světě, využití obnovitelné energie
  • Reforma školství, boj proti obezitě
  • Růst ekonomiky a rozvoj země v době krize
  • Největší infrastrukturní výstavba
  • Reforma zdravotního pojištění, vězeňství, penzijní systém
  • Sociální péče
  • Rozpočtová pravidla

Arnold byl mimo jiné také jmenován profesorem státní a globální politiky na Jihokalifornské univerzitě na počest prvního přistěhovaleckého guvernéra a spoluzakladatele Jihokalifornské univerzity Johna G. Downeyho.

Zdroj: Totall Recall: Můj neuvěřitelně pravdivý životní příběh; schwarzenegger.com/bio; Wikipedia; lifetimetv.co.uk/biography; telegraph.co.uk; governors.library.ca


Další


Komentáře

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.