Arnold Schwarzenegger – Podnikání a obchod

Biografie: Arnold Schwarzenegger – Podnikání a obchod


Zpět na výběr

Mnozí možná ani netuší, že Arnold Schwarzenegger byl také velice úspěšným investorem a podnikatelem. Poté, co se přestěhoval do Spojených států, nastartoval úspěšnou obchodní kariéru. Již ve svých 30ti letech se stal milionářem, a to ještě dlouho předtím, než se stal filmovou hvězdou v Hollywoodu.

Jeho první prací bylo prodávání zmrzliny. Tržby na konci léta avšak velice upadly a jeho druhému „povolání“ pouličního žebráka učinil rychle přítrž jeho otec. Samostatnosti se ale naučil velice rychle a kolem 14ti let již v létě brigádničil v různých pracích (sklárna, truhlářství atd.). Za vydělané peníze si koupil teplákovou soupravu a své první kolo.
Ještě když byl v Rakousku, jako teenager působil jako trenér a pomáhal s reklamou místní posilovny.

Arnold Schwarzenegger - Podnikání a obchod

Na levé straně v popředí Arnold, na pravé Franco při jejich prvním podnikání. Zdroj: ZDE

Po přestěhování do USA se se svým kamarádem Francem Columbem začali zanedlouho podnikat jako zedníci (1968). Právě tento podnikateslký počin stál za jeho prvotním zbohatnutím. Hlavním trikem vzkétajícího businessu byl skvělý marketing. Sami se nazývali jako „Speciální evropští zedníci“ a cenu svých služeb stanovili mnohem vyšší právě kvůli té „speciálnosti“. A vyšlo to. Chodili pak i například od k domu a nabízeli bezplatnou kontrolu komínů jako reklamu na sebe samotné. Poptávky byla poté ještě zvýšena kvůli zemětřesení San fernando v roce 1971. Jak poskytl později Arnold v rozhovoru v Johnny Carson Show v 80. letech: „Je mnohem jednoduší se prosadit skrze posouzení stavu komínů budov než to, že jste kulturista.“ Arnold s Francem poté část zisků používají k dalšímu podnikání v začínajícím zásilkovém prodeji fitness doplňků, vybavení a instruktážních videí.

Arnold ale neskončil jen u zedničiny a zásilkového obchodování. Výnosy z prvních podnikání, které nebyly nikterak malé, použil k realitním investicím. Jeho první investicí byl činžovní dům za $10,000. O deset let později se zaměřil na nemovitosti v jednom nejdražších měst v USA, kde zkupoval celé městské bloky v Santa Monice, Venice. $7 milionů na 39 tisíc čtverečních stop (11.89 km2).

V roce 1992 si Arnold Schwarzenegger se svojí manželkou Marií otevřeli restauraci v Santa Monice nazvanou Schatzi* on Main, kterou nakonec prodali roku 1998.
*Schazti v němčině znamená zlatíčko, miláček, malý poklad

Arnold Schwarzenegger - Podnikání a obchod

Schatzi on Main; Zdroj: ZDE

Jednou z mnoha dalších investic bylo investování do Planet Hollywood v roce 1991, kde byl Arnold zakládající osobou společně s Brucem Willisem, Demi Moore a Sylvesterem Stallonem. Planet Hollywood (zábavní řetězce) se staly nejsilnějším a nejmocnějším podnikem ve světě. Svůj finanční vztah ukončil v roce 2000, jak podotknul, kvůli malému úspěchu a také proto, že se chtěl zaměřit na filmovou kariéru.

Mimo to byla jedna z dalších investic koupě letadla Boeing 747 za 147 milionů. To pronajímal leteckých společnostem.

Arnold Schwarzenegger - Podnikání a obchod

Arnold, Bruce Willis, Demi Moore a Sylvester Stallone při otevírání Planet Hollywood.; Zdroj: ZDE

Arnold Schwarzenegger je také majitelem Arnold Sports Festival, založený 1989, konající se každý rok v Columbusu, v Ohio. Festival trvá až 3 dny, kdy se sjedou tisíce sportovců z celého světa v oblasti fitness, kulturistiky a zdraví.

V neposlední řadě je Arnie majitelem vlastní produkční společnosti Oak Productions, Inc. a také Fitness Publications. Zároveň je spolumajitelem Simon & Schuster (společnost, jež vydala většinu jeho knih).

Zdroj: seedstarsworld.com; thisismoney.co.uk; wikipedia; Totall Recall: Můj neuvěřitelně pravdivý životní příběh; lifetimetv.co.uk/biography


Další


Komentáře

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.