Arnold Schwarzenegger – Kariéra kulturisty

Biografie: Arnold Schwarzenegger – Kariéra kulturisty


Zpět na výběr

Roku 1966 se Arnie přestěhoval do Mnichova, kde se setkal s Albertem Buskem, šéfredaktorem Sportrevue. Ten ho seznámil s Putzigerem, vlastníkem posilovny Universum Sport Studio, které Arnold začal dělat nejen reklamu, ale zároveň osobního trenéra. Kvůli pracovnímu nasazení už nestíhal ale trénovat 4-5 h denně. Kvůli jeho přihlášce na Mr. Universe v Londýně si musel rozdělit trénink 2x denně po 2 hodinách. Jeho novým sparing partnerem se stal Franco Columbo, který se stal i jeho nejlepším přítelem. 23. 9. 1966 Arnie nastoupil do letadla na svůj první let do Londýna. Mr. Universe byla zatím jeho největší soutěží, přes 1500 fanoušků kulturistiky a vzpěračství v hledišti. Arnold sice soutěž nevyhrál, ale stal se překvapením ročníků a dostal se především do středu pozornosti. I přesto, že měl nejprve radost, nakonec odjížděl se sklopenou hlavou s tím, že každou soutěž chce vyhrát, ne se jen zúčastnit. Po 3 měsících se ale opět dostal do Londýna, na pozvání Wage Bennetta (jednoho z vlastníků posiloven), který mu pomáhal z pózováním a celkovým chováním např. k fanouškům. Potkal zde i svého tehdejšího idola Rega Parka, který ho vzal na kulturistické turné po Irsku, kde měl Arnold možnost vystoupit i na pódium a říct poprvé něco obecenstvu.

Arnoldovi v tu dobu bylo 20 let a všechen čas věnuje studiu svalů a tréninkům, dokonce zkouší steroidy. Tehdy se ale neužívaly v takovém množství a užívaly se především jako pomoc pacientům rehabilitujícím se po operacích. Další titul s trofejí Mr. Universe patřila už Arniemu. Nato byl pozván Regem Parkem do Jihoafrické republiky, kde s ním trénoval a učil se novým věcem, především spojení mysli a těla.

Arnold Schwarzenegger - Kariéra kulturisty

Joe Weider – otec bodybuildingu; Zdroj: ZDE

V roce 1968 vycestoval opět do Londýna na Mr. Universe, kde titul s přehledem získal (188 cm, 113 kg). Zpráva o Arnoldově výhře přelétla samozřejmě až do USA, kde si ho okamžitě všiml Joe Weider (největší kulturistický guru ve světě, pořadatel kulturistických soutěží, vlastník časopisů, posiloven atp.). Ten ho pozval do Miami na americkou verzi Mr. Universe (kvůli dosavadní nejednotné kulturistické kultuře bylo soutěží opravdu několik). Na první místo nakonec nedosáhl, vyhrál Frank Zane. Arnold nemohl přenést fakt, že byl poražen o mnohem menším a méně svalnatým kulturistou. Jeho zklamání ale okamžitě vyvážila nabídka Joe Weidera, který mu nabídl, aby v USA zůstal s tím, že mu zaplatí ubytování, jídlo a tělocvičnu a daruje ojeté auto. Joe viděl v Arnoldovi veliký potenciál a už když přiletěl v 21 letech 1968 do Los Angeles, poslal pro něj hned fotografa a reportéra z Muscle & Fitness.

Arnold Schwarzenegger – Kariéra kulturisty: Zklamání z USA

Arnold Schwarzenegger - Kariéra kulturisty

Gold’s Gym ze 60. let; Zdroj: ZDE

Arnie popsal svůj první dojem ze států jako lehké zklamání. V časopisech a novinách vždy vše viděl v obrovském zářivém světle, ale jakmile spatřil Venice (městská čtvrť), kde se nacházel i jeho vysněný Gold’s Gym, byl zklamaný. Neuklizené rozbořené chodníky, polorozpadlé domy, žádné neonové nápisy a filmové ateliéry. Vše se ale rázem změnilo, jakmile poznal americkou pohostinnost a vzájemnou pomoc. Zapsal se na kurzy angličtiny a snažil se co nejvíce naučit americkým zvyklostem. Jakmile se rozkoukal, požádal Joe Weidera, jestli může u něj pracovat, aby se přiučil obchodu a procvičil více angličtinu. Souhlasil. Arnold bral Joea jako svého druhého otce, učil ho totiž věcem, kde Gustav skončil – obchod a byznys. Jezdil s ním na obchodní cesty, dostal se i do New Yorku či Japonska. V Chicagu se naopak  spřátelil se Sergiem Olivou, dosavadním králem kulturistiky.

Po dlouhém přemlouvání se Joe Weider uvolil a poslal pozvánku také Francovi Columbovi, Arnoldovu největšímu kamarádovi.

Ve 22ti letech vyhrál Arnold opět Mr. Universe v Londýně. To ho rozpumpovalo tak, že se přihlásil na Mr. Olympia, kde ale bohužel proti obřímu Sergiovi Olivovi neuspěl a skončil druhý.

Zanedlouho přišel telefonát od Jimyho Lorimera, který zval Arnolda na soutěž Mr. World. Jenomže jeden den před soutěží chtěl nastoupit na Mr. Universe v Londýně a nebyly žádné lety. Jim pro něj a ostatní kulturisty ovšem nechal poslat soukromé letadlo. V Londýně se Arnold utkal dokonce proti Regu Parkovi, kterého také porazil a třiadvacetiletý Arnie vyhrál další titul. 25. září 1970 poté nastoupil proti Sergio Olivovi na Mr. World, kde konečně přebral vedoucí trůn Mr. Olympia po Sergiovi. Ten samý rok byla mj. vyhlášena kulturistika jako oficiální sport. V 1971 se stal dvounásobným šampionem Mr. Olympia a další rok 1972 převzal v Essenu v Německu třetí triumf. Bylo to v době, kdy se za ním poprvé od Mr. Austria přišli podívat jeho rodiče. Byli neskutečně pyšní. V pětadvaceti se opět dostal za Regem Parkem do Jihoafrické republiky, kde se zřítil i z podiem a ošklivě si poranil koleno. Jakmile se dostal zpět do LA, podstoupil operaci. V tu dobu zemřel na mrtvici jeho otec Gustav a právě kvůli sádře, která objímala celou jeho nohu, nemohl letět na jeho pohřeb.

Arnold se brzy seznámil s Goergem Butlerem (fotograf) a Charlesem Gainsem (novinář). Oba pracovali jako reportéři pro časopis “Life”. Začali se více zajímat o kulturistiku a Arnolda. Díky nim se ale Arnold začal seznamovat se známými herci a dalšími úspěšnými lidmi.

Arnieho ale stále tížilo, že kulturistika není inzerovaný sport a jen málo lidí o něm něco ví. Roku 1974 pořádal Arnold s Francem svou první vlastní soutěž o titul Mr. International. Tehdy se dostal i do televize a rádia. Ten samý rok v Madison Square Garden v New Yorku poté upevnil své kralování Mr. Olympia. Popáté. Po tomto titulu se s kulturistikou na chvíli odmlčel a vrhl se k filmu.

Po posledním vyhraném Mr. Olympia, kdy se Arnold vrhl na film Zůstaň hladový, se rozloučil i s kulturistikou. Gerard Butler ale Arnolda přemluvil k natáčení Pumping Iron. Opět se pustil do úmorného posilování a trénování, aby se dostal do formy. Po Pumping Iron a Arnoldovo úpěnlivému snažení se konečně kulturistika stala mainstreamem. Vypracovaná těla již nenaháněla lidem hrůzu a většina se snažila pochopit oč jde a poznat tento sport.

Díky popularitě kulturistiky Arnold dostal pozvání na výzkum speciální olympiády pro handicapované děti, kde výzkum s Arnieho pomocí dokázal, že kulturistika pomáhá navracet sebevědomí, posilovat ducha a “opravovat” tělo mnohem více, než jiné sporty. Náš hrdina se ale také věnoval pořádání svého šampionátu (Ohio), ze kterého se později stal Arnold Classic.

V zimě 1980, po odložení natáčení Conana se Arnie rozhodl, že se pokusí získat zpět titul Mr. Olympia. 5 týdnů brutálního tréninku vyneslo své ovoce a hlavně sedmý titul Mr. Olympia v Sydneyské opeře (mimo titul byla výhra 50 tisíc dolarů). Výhra ale nebyla od poroty jednomyslná (5:2) a vzniklo mnoho sporů i s jeho kamarády kulturisty. Trvalo mnoho let, než se opět usmířili.

V pozdějším letech se Arnold stává předsedou Prezidentské rady pro tělesnou výchovu a sport a snaží se, aby tělovýchova pronikla do každé školy a stala se součástí životů i prostých občanů.

Zdroj: Totall Recall: Můj neuvěřitelně pravdivý životní příběh; schwarzenegger.com/bio; Wikipedia; imdb.com; lifetimetv.co.uk/biography; telegraph.co.uk; bodybuilding.com


Další


Komentáře

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.