Arnold Schwarzenegger – Herecká kariéra

Biografie: Arnold Schwarzenegger – Herecká kariéra


Zpět na výběr


Arnold se dostal k filmu díky Joe Weiderovi na jeho doporučení. Na podzim 1969 se začal plnit Arnieho sen jeho prvním filmem Herkules v New Yorku. V tu dobu nevěděl o filmu a herectví takřka nic a dokonce byla jeho role předabována kvůli jeho silnému přízvuku. Díky jeho nevyslovitelnému jménu byl na plakátech označen jako Arnold Strong. Díky jeho přátelství s Goergem Butlerem (fotograf) a Charlesem Gainsem (novinář) se seznámil se spoustou zajímavých lidí a herců. Při pořádání jeho první kulturistické soutěže v 1974 se dostal i do talkshow a rádia. Na konci října se poté objevil v krátké roli v Happy Anniversary and Goodbye po boku Lucille Ballové. Zanedlouho dostal roli ve filmu Zůstaň hladový, kde měl hrát Joe Santa, majitele posilovny. Díky této roli začal brát lekce herectví a režisér Bob Rafelson se ho snažil co nejvíce učit.

Po posledním vyhraném Mr. Olympia, kdy se Arnold vrhl na film Zůstaň hladový, se rozloučil i s kulturistikou. Gerard Butler, fotograf a Arnoldův přítel, který dal dohromady knihu Pumping Iron, Arnolda stále přemlouval k natočení filmu, který nejprve nechtěl, ale nakonec svolil. I přesto, že v polovině natáčení Pumping Iron došly peníze, nakonec se z filmu i díky Arnoldovým konexím podařilo udělat naprostý trhák s obrovskou mediální masáží. Jakmile si Arnold později při předávání glóbů jeden odnesl, jen ho to utvrdilo, že opravdu všeho lze dosáhnout.

Mezi tím oslavil své 28. narozeniny a zahrál si roli v televizním seriálu Ulice San Francisca, kam také dohodil i několik svých kamarádů z Gold’s Gymu. Arnold si také sehnal svého agenta – Larryho Kubika. Styl, jakým Arnie bral a reagoval na pozvánky do filmů či jiné televizní role, byl vždy se zamyšlením, jestli se tím nějak posune a zaujme. Peněz měl ze svého podnikání dost na to, aby nemusel brát malé a bezvýznamné role.

Propagování Pumping Iron seznámilo Arnolda se všemi doposud známými osobnostmi. Zavítal na množství večírků (např. Cannes) a stal se mediálně známou osobou.

Arnold Schwarzenegger – Herecká kariéra: Conan!

Barbar Conan; Zdroj: ZDE

Sen získat milionový honorář na film se začal vybarvovat ve chvíli, kdy přišla nabídka na natáčení Barbara Conana. Arnold se s chutí upsal k natočení 4 frančísových dílů barbarského hrdiny. Scénář dostal do ruky Oliver Stone. Conan se předtím dlouze připravoval po několik let a obrovské plány producenta Eda Pressmana a Olivera se neshodovaly se studiem Paramount Pictures. Mezi přípravami si střihnul roli v Kaktusovém Jackovi, kde si zahrál vedlejší roli po boku Kirka Douglese. Hned poté pak televizní příběh Jayne Mansfieldové. Conana se mezitím zmocnil John Milius, který dosavadní scénář celý přepsal na výrazně levnější (17 M), filmu se ujaly Universal Pictures. Natáčení se odložilo na zimu 1980 a Arnold se rozhodl, že se pokusí získat zpět titul Mr. Olympia. Po výhře 7. titulu musel ale své tělo přetransformovat dle vize Johna Miliuse. 1982 byl Conan konečně hotový. Promítání filmu bylo obrovské a nezastavitelné. Hollywood prohlásil Conana za nejlepší filmové léto všech dob.

Kaktusový Jack; Zdroj: ZDE

Roku 1983 je Arnoldovi nabídnuto hrát ve filmu Terminátor udatného vojáka Kyla Reese. Po tom, co se sešel s Jamesem Cameronem, Cameron naléhal, aby hrál terminátora. Arnold nechtěl hrát padoucha, kvůli kterému by dostal v Hollywoodu nálepku herce pro padouchy, ale čím více o tom přemýšlel, tím více se mu role zamlouvala. Před samotným natáčením stihl dokončit druhého Conana: Ničitel Conan. Ten ale nebyl tak úspěšný. Jednak natáčení probíhalo bez Johna Miliuse, jednak vše muselo být dle studia, které se film snažilo udělat přístupné pro celou rodinu. Propadák. Roku 1984 začíná s natáčením terminátora. Nutnou součástí byl i trénink se zbraněmi (i poslepu), aby jako stroj nemrkal a vše dělal automaticky. Natáčení probíhalo zejména v noci v LA. Z filmu přišla Arnoldova nejslavnější hláška I’ll be back (Já se vrátím). Arnold nejprve loboval za I will be back, ale to neprošlo.

Arnold Schwarzenegger - Herecká kariéra

Terminátor; Zdroj: ZDE

Po propadáku Ničitele Conana se z producentem rozhodli, že dalšího natáčení nechají. Arnold ale cítíl, že producentu Dinu De Laurentisovi něco dluží a uvolil se pro film Rudá Sonja, kde měl hrát jen postranní roli. Arnold byl ale nakonec podveden a Dino ho využil především pro dobrý prodej filmu. Film byl naprosto příšerný propadák. Terminátor byl dokončen a přišel obrovský úspěch. Na prvních pozicích se udržel úžasných 6 týdnů. Náklady filmu 6,5 M vydělaly nakonec 50 M ve světě a 40 M ve státech. Hned poté se v Arnoldově kanceláři objevil Joel Silver s nabídkou na Komando. Jakmile vyšlo Komando, začal pracovat na Predátorovi, při kterém si na pár dní odskočil na svou svatbu s Marií. Predátor vydělal při premiérovém víkendu 100 milionu dolarů. Po tomto filmu se Arnold zařadil mezi další slavné akční hrdiny, po boku Chucka Norrise, Bruce Willise, Doplha Lundgrena či JCVD, apod.

Arnold Schwarzenegger - Herecká kariéra

Totall Recall; Zdroj: ZDE

Poté přišly filmy jako Špinavá dohoda, Totall Recall a Rudé horko – první film točený až v Moskvě. Co se týče Totall Recall, po skončení natáčení ale probíhala řada změn ve studiu a marketing nevěděl, co s filmem a jak ho prezentovat. Arnold proto objednal externí marketingovou společnost – výdělek 300 M a cena za speciální vizuální efekty.

Arnold nezůstal ale jen u akčních filmů a natočil komediální Dvojčata, hned po nich Policajta ze školky. Oba filmy slavily veliký úspěch. Roku 1991 přišel do kin Terminátor 2: Soudný Den, který spolykal na natáčení 94 milionů dolarů. Film se stal úplnou revolucí ve světě vizuálních efektů, zejména kvůli T-1000 a největším kasovním trhákem Arnoldovy kariéry. O dva roky později přišel do kin Poslední akční hrdina, což byl naopak největší propadák (Arnold byl též producentem). Toto zklamání později vylepšily Pravdivé lži. Kvůli operaci srdce přichází krátká odmlka, k filmu se vrátil roku 1996 s filmem Likvidátor. Než přišla Arnoldova politická kariéra, střihl si ještě roli ve filmu Protiúder a roku 2003 Terminátora 3.

Arnold_Schwarzenegger_Herecká_kariéra

Maggie; Zdroj: ZDE

Po více než sedmi leté odmlce se mihl v Postradatelných, začal natáčet Konečnou a Plán útěku. Roku 2014 přišli třetí Postradatelní a o rok později konečně i Terminátor Genysis a hororový snímek Maggie. Pro rok 2016 se můžeme těšit na pokračování legendárního Conana.

Zdroj: Totall Recall: Můj neuvěřitelně pravdivý životní příběh; schwarzenegger.com/bio; Wikipedia; imdb.com; lifetimetv.co.uk/biography; telegraph.co.uk; CSFD.cz


Další


Komentáře

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.